Image Image Image 01 Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

2008: Hvidhed og andre majoriserende bevægelser

08.30 – 09.15: Indregistrering

09.15 – 09.30: Velkommen

09.30 – 10.30: Keynote / Professor David L. Eng

10:30 – 11.00: Pause

11.00 – 13.00: Workshops – Session A

13.00 – 14.00: Frokost

14.00 – 16.00: Workshops – Session B

16.00 – 16.30: Pause

16.30 – 17.30: Keynote / Professor Anne-Jorunn Berg

17.30 – 18.00: Uddeling af Kraka prisen

18.00 – 18.10: Afslutning på konferencen

19.00 – Festmiddag

Session A 
Kl. 11.00-13.00

KØN, KLASSE, NATIONALITET OG ETNICITET
Tovholder: Camilla Elg & Sune Qvotrup Jensen
Oplægsholdere: Ann-Dorte Christensen, Richard Lee Stevens, Sune Qvotrup Jensen, Camilla Elg

HVIDHED OG HETERONORMATIVITET. RETTIGHEDER, DISKRIMINATION, ANERKENDELSE
Tovholder: Lene Myong Petersen
Oplægsholdere: Sune Prahl, Mads Ted Drud-Jensen, Mira Skadegård Thorsen, Rosa Juel Nordentoft

ØST-VEST SAMSPIL I AKADEMIA
Tovholder: Rashmi Singla
Oplægsholdere: Allan Madsen, Mustafa Hussain, Ditte Jensen, Rashmi Singla

BALLADE, SPROG OG IDENTITET. MODKULTURELLE BEVÆGELSER
Tovholdere: Niels Kryger & Laura Gilliam
Oplægsholdere: Iram Khawaja, Line Lerche Mørck, Niels Kryger , Laura Gilliam
KAN KUNSTEN REDDE OS? HVIDHED OG REPRÆSENTATION I NYERE DANSK KUNST, LITTERATUR OG TEATER
Tovholder: Mathias Danbolt & Tina Raun
Oplægsholdere: Mathias Danbolt, Tina Raun, Cindy Lynn Brown, Karen Sjørup

DEMOKRATI, INKLUSION OG EKSKLUSION
Tovholder: Oplægsholderne
Oplægsholdere: Birte Siim, Rikke Andreassen, Linda Lund Pedersen, Bolette Blaagaard
MAJORISERING GENNEM LEDELSE OG STYRING
Tovholder: Dorthe Staunæs
Oplægsholdere: Hanne Knudsen, Dorethe Bjergkilde, Pernille Tanggaard Andersen, Kirsten Hvenegård-Lassen

Session B
Kl. 14.00-16.00

POST/KOLONIALISME
Tovholder: Rikke Andreassen
Oplægsholdere: Signe Arnfred, Anna Storr-Hansen, Anne Folke Henningsen
MAJORISERING OG NORMATIVITET I TILBLIVELSER AF FAG OG ELEVER
Tovholder: Malou Juelskjær
Oplægsholdere: Maja Bissenbakker Frederiksen, Yvonne Mørck, Inge Henningsen, Tine Wedege, Mette Buchardt

KOMMUNIKATION, MEDIER OG JOURNALISTIK
Tovholder: Iben Jensen
Oplægsholdere: Jonas Fruensgaard, Søren Lerche, Iben Jensen

KAMELEN OG NÅLEØJET. OM NORMALISERINGSPROCESSER I SKOLE- OG UDDANNELSESKONTEKSTER I ET HISTORISK PERSPEKTIV
Tovholder: Helle Bjerg
Oplægsholdere: Trine Øland, Ida Juul, Ning de Coninck-Smidt , Lovise Brade, Helle Bjerg

FORSKNINGSMETODOLOGIER
Tovholder: Jette Kofoed
Oplægsholdere: Marie Bruvik Heinskou, Birgitte Possing, Nina Wittendorff, Line Kirkegaard

JØRGEN LETH SYNDROMET. MASKULINITET, SEKSUELT BEGÆR OG DEN RACIALE ANDEN
Tovholder: Niels Ulrik Sørensen
Oplægsholdere: Rasmus Præstmand Hansen, Sarah Højgaard Cawood, Louise Wolthers, Lene Myong Petersen.